Polsko-niemieckie szkolenie na pogórzu Turyngii

W dniach od 26 kwietnia do 3 maja 2015 w małej miejscowości Leutenberg w Niemczach odbyło się polsko-niemieckie spotkanie młodych pedagogów i multiplikatorów pracy z młodzieżą połączone ze szkoleniem z dziedziny PEDAGOGIKI PRZEŻYĆ. Z polskiej strony w projekcie wzięli udział studenci, doktoranci oraz młodzi pracownicy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, a z niemieckiej strony studenci kierunków wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego z Lipska i Erfurtu. Szkolenie prowadzili doświadczeni trenerzy niemieckiego Stowarzyszenia Elan e.V. – Erleben und Lernen durch Abenteuer in der Natur z Erfurtu, specjalizującego się w pracy metodami pedagogiki przeżyć (niem. Erlebnispädagogik).

W ramach programu realizowane były gry zapoznawcze i integracyjne, wykłady, dyskusje, ćwiczenia na zaufanie i budowanie zespołu, wieczory narodowe oraz gry kooperatywne. W dniu 29 kwietnia uczestnicy zwiedzili Erfurt. Celem tego wyjazdu było poznanie miasta i jego mieszkańców w nieco nietypowy sposób. Uczestnicy musieli podjąć się nie lada wyzwaniom, takim jak na przykład przekonać nieznajomych sobie ludzi spotykanych na ulicach Erfurtu do wymiany różnych rzeczy lub też pozowania do wspólnych zdjęć.

Dużą atrakcją programu szkoleniowego była akcja wspinaczki, podczas której uczestnicy pod okiem instruktora zabezpieczali siebie nawzajem i musieli wykazać się nie tylko odwagą, ale i niesamowitą odpowiedzialnością za innych.

Jednak największym wyzwaniem była dwudniowa wędrówka w górach Parku Narodowego Thüringer Schiefergebirge. Było ognisko, pieczenie pizzy w samodzielnie zbudowanych prowizorycznych piecykach z kamienia łupanego i nocleg w lesie. Dla niektórych uczestników było to trudnym doświadczeniem, ale właśnie na tym polega pedagogika przeżyć – obcowanie z przyrodą i podejmowanie niecodziennych wyzwań, aby docierać do granic swoich możliwości, a przy tym zdobywać nowe umiejętności i doświadczenia przydatne w życiu codziennym.

Podczas wyjazdu szkoleniowego uczestnicy nabyli wiedzę teoretyczną dotyczącą podstaw pedagogiki przeżyć, metody oraz liczne umiejętności praktyczne, zawiązane zostały również nowe polsko-niemieckie przyjaźnie.

Cały wspólny tydzień w Leutenberg i w Turyngii niestety minął bardzo szybko, dlatego już dziś niecierpliwie czekamy na drugą część kursu szkoleniowego, która będzie miała miejsce w Polsce w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży „Camp Rodowo” koło Mrągowa w dniach 19.-26.09.2015.

Projekt szkoleniowy został przygotowany przez niemieckie stowarzyszenie ELAN e.V.  oraz polskiego partnera Fundację „Rodowo”, a dofinansowany został ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM).

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewijanie do góry